Időpont: 2024. november 21-22.
Helyszín: UP Hotel, 1067 Budapest, Csengery utca 31.
A konferenciára itt lehet regisztrálni.
Program:
November 21.: Átlátható és korrupciómentes önkormányzatok: valóság vagy álom?
9:00 - 9:30 | Regisztráció
9:30 - 9:40 | Önkormányzati átláthatóság 2019-2024 (K-Monitor)
Az Ez a Minimum! önkormányzati átláthatósági program eredményeinek rövid prezentálása. Bemutatjuk, hogy az átláthatóság iránt elkötelezett önkormányzatok miben tették a legnagyobb előrelépést és hol mutatkoznak továbbra is hiányosságok.
9:40 - 10:00 | Eredmények, hiányosságok és teendők Budapesten – beszélgetés Karácsony Gergely főpolgármesterrel
A főpolgármester 2019-ben aláírója volt az Ez a Minimum! programnak. Áttekintjük, hogy mi valósult meg az átláthatósági vállalásaiból és mi jön át a 2024-es ciklusra. Mik azok a területek, ahol Budapest példát tud mutatni másoknak és mi az, amiben a fővárosnak is van mit fejlődnie?
10:10 - 11:00 | Ki biztosítja a fővárosi közélet tisztaságát? - panelbeszélgetés a fővárosi frakciók képviselőivel
résztvevők: Keszthelyi Dorottya (Demokratikus Koalíció), Nagy Dávid (Magyar Kétfarkú Kutya Párt), további résztvevők visszaigazolás alatt
Az átláthatóság már a fővárosi közgyűlés alakuló ülésén újra napirendre került. Hol látják a frakciók a legfőbb hiányosságokat és mik a legfontosabb célkitűzéseik az átláthatóság területén 2029-ig?
11:00 - 11:30 | Kávészünet
11:30 - 12:30 | Hol tartunk most? Mik a következő kihívások az átláthatósági napirenden? - panelbeszélgetés önkormányzati vezetőkkel
résztvevők: Rózsa András (polgármester, Budapest XIV.), Soproni Tamás (polgármester, Budapest VI.), további résztvevők visszaigazolás alatt
Az Ez a Minimum! programot akár 80-90%-ban teljesítő önkormányzatoknál hogyan lehet továbblépni az átlátható és számonkérhető működésben? Mi hiányzik azoknál az önkormányzatoknál, ahol a program elemeinek csak felét vagy kétharmadát teljesítették? Mik azok a területek, ahol fontos lenne az állampolgároknak több információt és nagyobb beleszólást biztosítani a közügyekbe?
12:30 - 14:00 | Ebéd
14:00 - 15:45 | Átlátható önkormányzás: nemzetközi jógyakorlatok a régióból- előadás és Q&Aszakértő résztvevők: Nejc Horvat (Danes Je Nov Dan, SI), Tomáš Münzberger (Oživení, CZ), Szymon Dubiel (Sieć Obywatelska Watchdog Polska, PL), Jovana Timotijević és Božena Stojić (Ministarstvo Prostora, RS)
Közadatportálok, közérthető adatvizualizációk, automatikusan frissülő adatbázis a szerződésekkel és önkormányzati kifizetések számláival vagy akár az önkormányzati média kiegyensúlyozottságának biztosítása – mind olyan példák, amik hasznosak lehetnek hazai önkormányzatoknak is.
szakértő résztvevők: Alexander Kashumov (Access to Information Programme, BG), Tomáš Münzberger (Oživení, CZ), Léderer Sándor (K-Monitor, HU), Michal Piško (Transparency International Slovakia)
Több országban is civil szervezetek végeznek hasonló módszertan alapján méréseket az önkormányzati átláthatóságról. A programok bemutatásán keresztül nemzetközi összevetésben is el lehet helyezni a hazai önkormányzatok teljesítményét és a lehetséges fejlesztési irányokhoz inspirációt kaphatnak mind a civil szervezetek, mind az önkormányzati szereplők.
November 22.: A demokrácia képlete: hogyan alakíthatják a civilek a helyi hatalmat
9:00 - 9:30 | Regisztráció
9:30 - 11:15 | Közösen Monitorozunk: Adatból sztori, sztoriból közügy - előadás és Q&Arésztvevők: Dialóg (Miskolc), AKE (Debrecen), Kecsup (Kecskemét), Alba Natura (Gárdony), Tavirózsa (Veresegyház)
A CERV-program támogatásában létrejövő projektben vidéki városok beágyazott civil szervezetei a K-Monitor szakmai támogatásával valósítottak meg közpolitikai témákban adatgyűjtést és véleményformálási és érdekérvényesítési akciókat. Az egyes projektek bemutatásával a cél, hogy a vidéki civil szereplőknek növekedjen a közpolitikai érdekérvényesítéshez rendelkezésre álló eszköztára.
11:15 - 11:35 | Kávészünet
11:35 - 12:30 | Együttműködés vagy konfrontáció? Civil és önkormányzati partnerségek útjai - panelbeszélgetésrésztvevők: Fertő-tó Barátai, Mikepércsi Anyák, Tegyünk Együtt Tudatosan Településünkért! (Tata)
Helyi beruházások országos jelentőséggel: mik a sikeres civil ellenállás eszközei és stratégiái, legyen szó akár kormányzati, akár magánberuházásról? Mi az önkormányzat szerepe ezekben az esetekben? Segítik vagy hátráltatják a civil szerveződéseket?
12:30 - 14:00 | Ebéd
14:00 - 15:45 | Határtalan részvételiség: Nemzetközi civil megoldások, helyi eredmények - panelbeszélgetés nemzetközi civil szervezetekkel
szakértő résztvevők:
- Ingrida Kalinauskienė - ONLINE (Transparency International Lithuania, LT): részvételi költségvetés-tervezéssel kapcsolatos tapasztalatok Litvániában,
- Nejc Horvat (Danes Je Nov Dan, SI): a közgyűléseket és a szavazási jegyzőkönyveket felhasználóbarátabbá tevő Parlameter bemutatása,
- Jovana Timotijević és Božena Stojić (Ministarstvo Prostora, RS):az állampolgári gyűlés
Milyen eszközök léteznek civil érdekérvényesítésre, amiket itthon is jobban ki lehetne használni? Hogyan lehet alulról jövő kezdeményezéssel közelebb hozni az állampolgárokhoz a várostervezést? A költségvetést? A képviselői munka ellenőrzését?
15:45 - 16:00 | Kávészünet
16:00 - 17:00 | Digitális szövetségesek: Online eszközök az átláthatóság és részvételiség szolgálatában - előadás és Q&A (K-Monitor)
A K-Monitor bemutatja a részvételi térképezésre fejlesztett PartiMap alkalmazást, amelyet önkormányzatok és civil szervezetek is használhatnak problématérképezésre, projektek véleményezésére, igényfelmérésre. Bemutatjuk továbbá a közpolitikai kérdések eldöntéséhez használható Voksmonitor alkalmazást, valamint a Közérthető Költségvetés eszközt, aminek segítségével többek között önkormányzati költségvetéseket lehet vizualizálni.